[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزشی::
امور پژوهشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
پردیس و مجازی::
آیین نامه ها و فرم ها::
تسهیلات پایگاه::
::
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

تلفن:9-77491228

فاکس:77240488

پست الکترونیکی:

meresearch@iust.ac.ir

..
سیستم جامع گلستان

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده مکانیک را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
   
..
قطب علمی

AWT IMAGE

قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک

..
کادمان

AWT IMAGE

کانون دانش آموختگان و اساتید دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران

..
:: 96/12/16 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ | 
AWT IMAGE

آقای امین سپاهی دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر حسینی هاشمی روز دوشنبه 96/12/21 از رساله دکتری خود تحت عنوان " تحلیل ضربه الاستیک در نانو ورق مستطیلی بر اساس تئوری غیرمحلی" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 17 روز دوشنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار می گردد.

چکیده:

پروژه حاضر شامل بررسی دینامیک ضربه الاستیک بر نانو ورق مستطیلی توسط گلوله در مقیاس نانو است. در به‌دست آوردن روابط حاکم بر ورق از تئوری غیر محلی استفاده شده که همراه با فرضیات تئوری کلاسیک ورق در استخراج روابط جابجایی ورق به‌کار رفته‌اند. سپس، روابط تعامد مودهای ارتعاشی برای ورق تحت کشش استخراج گردیده‌اند و با استفاده از آنها، روابط مودال غیر کوپل نظیر مودهای ارتعاشی برای پاسخ ورق به نیروی خارجی و نیروی ضربه ارایه گردیده‌اند. در برخورد گلوله به ورق، راستای حرکت گلوله به صورت عمود بر ورق در نظر گرفته شده و با توجه به اینکه قوانین تماس رایج در مسایل ضربه ماکرو قابل استفاده در مسایل نانو نیستند، در پروژه حاضر قانون تماس متناسب با شرایط مساله استخراج شده است. در استخراج قانون تماس که شامل رابطه نیروی برهم‌کنش گلوله و ورق است، از معادله لنارد- جونز بهره گرفته شده که رابطه رایج در توصیف نیروهای غیر پیوندی غیر قطبی وان‌دروالس در مقیاس نانو است و با استفاده از این معادله، روابط تحلیلی برای هندسه‌های مختلف گلوله شامل گلوله کوچک، گلوله بزرگ و گلوله توخالی ارایه شده است که با بهره گرفتن از روش دینامیک مولکولی، نتایج به‌دست آمده انطباق مناسبی را با نتایج شبیه‌سازی نشان داده‌اند. با در دست داشتن رابطه نیروی تماس بر حسب فاصله نسبی گلوله و ورق، رابطه جابجایی ورق و رابطه جابجایی گلوله، از روشهای عددی برای حل توام این سه رابطه غیر خطی کوپل استفاده شده که جابجایی‌ها و سرعتهای نظیر ورق و گلوله و همچنین نیروی تماس را به‌دست می‌دهد. به‌عنوان مثالهایی از روش ارایه شده، برخورد ذره با ورق گرافن تک‌لایه با شرایط مرزی ساده در حالتهای با و بدون کشش داخل صفحه بررسی شده و تاثیر پارامترهای سرعت اولیه گلوله، کشش داخل صفحه و ضریب غیر محلی تحلیل شده است.  همچنین، به منظور تایید نتایج تحلیلی به‌دست آمده، مساله برخورد ذره فولرن به گرافن تک‌لایه با استفاده از روش شبیه‌سازی مولکولی مدل و تحلیل شده و انطباق نتایج حاصل از دو روش بررسی شده است. به‌رغم تفاوت اساسی روش تحلیلی حاضر با شبیه‌سازی مولکولی و همچنین منابع مختلف خطا ناشی از ماهیت گذرای مساله، نشان داده شده است که انطباق مناسبی بین دو روش وجود دارد. به‌عنوان یک کاربرد مساله مورد بررسی، ظرفیت گرافن تک‌لایه در جذب ذره خارجی یا میرا کردن بخش قابل توجهی از انرژی جنبشی آن مورد بررسی قرار گرفته است.
 
 
واژه‌های کلیدی: ضربه الاستیک؛ نانو ورق کلاسیک؛ شبیه‌سازی مولکولی.
 

دفعات مشاهده: 322 بار   |   دفعات چاپ: 25 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 96/12/07 انتخاب آقای دکتر شکریه به عنوان برگزیده مهندسی کشور از سوی فرهنگستان علوم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۷ | 

مراسم بزرگداشت روز مهندسی و تجلیل از استادان برجسته، مهندسان برجسته و پژوهشگران جوان برجسته مهندسی کشور، منتخب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در سال 1396، بعد از ظهر روز شنبه پنجم اسفندماه، همزمان با روز مهندسی، با حضور آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم آقای دکتر سعید سهراب‌پور رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم با بیان اینکه در 14 دوره انتخاب مهندسان برجسته و 6 دوره انتخاب استادان برجسته مهندسی و پژوهشگران جوان برجسته مهندسی، تاکنون 40 مهندس برجسته، 16 استاد مهندسی و 29 پژوهشگر جوان مهندسی منتخب این فرهنگستان بوده‌اند، از تشکیل اتاق فکر مهندسان برجسته در این فرهنگستان خبر داد و افزود: این افراد در زمان انتخاب استادان مدعو فرهنگستان در اولویت خواهند بود.

آقای دکتر جعفر توفیقی رئیس کارگروه انتخاب برگزیدگان مهندسی فرهنگستان علوم نیز در این مراسم، ضمن معرفی 12 برگزیده مهندسی کشور، این افراد را شخصیت‌های برجسته علمی، پژوهشی و فنی و دارای سوابق پربار آموزشی و پژوهشی توصیف کرد و گفت: در انتخاب این افراد ضوابط دقیق علمی لحاظ شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که به ویژگی‌های پژوهشی این افراد، خدمات علمی، آثار برجسته پژوهشی اعم از مقاله، کتاب، گزارش علمی و نیز مورد استناد قرار گرفتن این آثار در سطح ملی و بین‌المللی توجه ویژه‌ای شده است.

در پایان مراسم با حضور آقایان دکتر رضا داوری اردکانی، دکتر مهدی بهادری نژاد، دکتر پرویز جبه دار مارالانی، دکتر محمدرضا اسلامی، دکتر جعفر توفیقی و دکتر سعید سهراب پور، از 12 برگزیده مهندسی منتخب فرهنگستان در سال جاری با اهدای لوح تقدیر و هدیه تجلیل به عمل آمد.

در مراسم گرامیداشت روز مهندسی سال 96، از آقای دکتر "محمود مهرداد شکریه" استاد برجسته در مهندسی مکانیک به عنوان یکی از سه استاد برجسته  تقدیر و تشکر به عمل آمد.

خانواده مهندسی مکانیک این موفقیت ارزشمند را به ایشان تبریک گفته و برایشان توفیق روزافزون آرزومند است

http://www.ias.ac.ir/index.php/2015-09-21-08-02-04/1108-1396-4

دفعات مشاهده: 385 بار   |   دفعات چاپ: 22 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 96/11/23 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ | 
AWT IMAGE

آقای حامد پاکدل دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر محمدی، روز چهارشنبه 96/11/25 از رساله دکتری خود تحت عنوان " پیش‌بینی رشد آسیب در کامپوزیتهای لایه‌ای با لایه‌چینی [0/θ]s و [θ/0]s تحت بارگذاری استاتیکی- خستگی کششی تک ‌محوره " دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 15 روز چهارشنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار می گردد.

چکیده:

در رساله حاضر وضعیت آسیب کامپوزیتهای لایه‌ای با لایه‌چینی [0/θ]_s و [θ/0]_s تحت بارگذاری استاتیکی و خستگی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. دو مود آسیب ترک ماتریسی و جدایی بین لایه‌ای ناشی از ترکهای ماتریسی به عنوان متداول‌ترین مودهای آسیب در کامپوزیتهای لایه‌ای در نظر گرفته شده و دستورالعملی جهت پیش‌بینی وضعیت آسیب و افت خواص مکانیکی ناشی از آن ارائه شده است. به منظور پیش‌بینی وضعیت آسیب، یک تحلیل تنش میکرومکانیکی بر اساس سلول شاخص و معیارهای ماکرومکانیکی شروع و رشد آسیب بر اساس مکانیک شکست محدود به کار گرفته شده است. آزمایشات تجربی استاتیکی و خستگی متعددی بر روی نمونه‌های کربن-اپوکسی ترتیب داده شده و نتایج تحلیلی روش پیشنهادی رساله حاضر در قیاس با مشاهدات تجربی اعتبارسنجی شده است. مطالعات تحلیلی رساله حاضر در سه بخش کلی تحلیل میکرومکانیکی میدان تنش، پیش‌بینی وضعیت آسیب تحت بارگذاری استاتیکی و پیش‌بینی وضعیت آسیب تحت بارگذاری خستگی صورت گرفته است. میدان تنش سلول شاخص کامپوزیت حاوی آسیب با استفاده از روش میکرومکانیکی و بر اساس روش حساب تغییرات استخراج شده است. برای استخراج میدان تنش، لایه‌چینی [θ_m^((o) )/θ_n^((i) ) ]_s با فرض بروز ترکهای ماتریسی میانی یا متقارن بیرونی یا زیگزاگی بیرونی، حاوی یا فاقد جدایی بین لایه‌ای تحت بارگذاری دلخواه داخل صفحه در نظر گرفته شد. سپس با معرفی سلول شاخص برای هر یک از انواع وضعیت آسیب محتمل، میدان تنش و متناظر با آن؛ افت خواص مکانیکی استخراج شده است. در بخش دوم معیاری جهت پیش‌بینی الگوی توزیع، شروع و رشد ترکهای ماتریسی با استفاده از یک معیار انرژی‌پایه بر اساس نرخ رهاسازی انرژی توسعه داده شده است. الگوی توزیع و رشد ترکهای ماتریسی برای لایه‌چینی‌های مختلف پیش‌بینی شده و با نتایج تجربی مورد مقایسه و ارزیابی قرار گرفته است. همچنین، از نرخ رهاسازی انرژی به عنوان معیاری جهت پیش‌بینی اشباع ترکهای ماتریسی و شروع و رشد جدایی بین لایه‌ای ناشی از ترکهای ماتریسی نیز استفاده شده است. پیش‌بینی رشد آسیب در کامپوزیتهای لایه‌ای تحت بارگذاری خستگی کششی تک‌محوره نیز از طریق یک رابطه توانی میان نرخ رشد آسیب و نرخ رهاسازی انرژی برای رشد ترکهای ماتریسی و جدایی بین لایه‌ای ناشی از آن در کامپوزیتهای لایه‌ای استخراج شده است. اثرات لایه‌چینی، بیشینه تنش اعمالی و همچنین نسبت تنش اعمالی نیز بر وضعیت آسیب و افت خواص مکانیکی ناشی از آن تحت بارگذاری خستگی مورد بررسی قرار گرفته و با مشاهدات تجربی اعتبارسنجی شده است.
واژه‌های کلیدی:ترک ماتریسی - جدایی بین لایه‌ای – خستگی – سلول شاخص – مکانیک شکست محدود

دفعات مشاهده: 798 بار   |   دفعات چاپ: 54 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 96/11/11 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ | 
AWT IMAGE

آقای مجتبی پوربشیری دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر صدیقی روز یکشنبه 96/11/15 از رساله دکتری خود تحت عنوان " ارائه روشی جدید در تقویت خواص مکانیکی سیم ها با استفاده از تغییر شکل شدید پیوسته" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 9 صبح روز یکشنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار می گردد.

چکیده:

روش کشش و پیچش هم‌زمان در کانال همسان زاویه‌دار (ECATD) با قابلیت اعمال کرنش‌ برشی در اثر تغییرشکل پیچشی و متأثر از قالب دارای کانال همسان زاویه‌دار، به عنوان فرایندی نوآورانه در این رساله مورد مطالعه قرار گرفته است. اعمال کرنش‌های بزرگ با سهم قابل توجهی از کرنش برشی در اثر پیچش، منجر به توسعه‌ی ریزساختاری غیرهمگن در سیم‌های اولیه می‌گردد. در این رساله، سیم‌هایی از جنس آلومینیوم خالص تجاری و با قطر اولیه‌ی mm۴ در مراحل مختلف، تحت تغییرشکل قرار گرفته و خواص حاصل شده و ریزساختار توسعه یافته در آن‌ها مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعه‌ی ریزساختار با میکروسکوپ نوری و در ادامه با استفاده از روش EBSD، بیانگر کاهش اندازه‌ی دانه‌های اولیه از حدود µm100 برای نمونه‌ی آنیل به حدود µm10 در نواحی مرکزی و زیر µm5/2 در نواحی نزدیک سطح سیم  پس از چهار مرحله انجام فرایند با سرعت کشش mm/rev8/3 و سرعت چرخش rpm21 و با استفاده از زاویه‌ی شکست قالب º160 می‌باشد. توسعه و تکثیر نابجایی‌ها و گسترش دانه‌های فرعی و زیرساختارهای حاصل شده از تقاطع باندهای تغییرشکل و میکروباندهای برشی مهم‌ترین تغییرات ریزساختاری قابل مشاهده بوده‌اند. نتایج بررسی خواص مکانیکی، بیانگر افزایش سختی نمونه‌ها به خصوص در نواحی نزدیک سطح سیم می‌باشد. نتایج تست کشش نیز بیانگر افزایش تنش تسلیم و استحکام کشش نهایی سیم اولیه است. نتایج نشان می‌دهند با توجه به پارامترهای تنظیم شده‌ی فرایند، گستره‌ی متنوعی از درصد ازدیاد طول نسبی قابل دستیابی خواهد بود. مطابقت خوبی بین نتایج تجربی و عددی در خصوص توزیع کرنش و در نتیجه غیریکنواختی ریزساختار توسعه یافته و تغییر تدریجی سختی در مقطع سیم وجود دارد. نتایج حل تحلیلی به روش کران‌بالا جهت پیش‌بینی نیروی مورد نیاز فرایند نیز با مقدار نیروی اندازه‌گیری شده به روش تجربی و عددی دارای مطابقت خوبی است. اصلاح ریزساختار سیم‌های اولیه به صورت پیوسته و بدون محدودیت طولی و دستیابی به خواص مکانیکی بهبود یافته از مزیت‌های روش ECATD‌ به شمار می‌روند، در حالی‌که کاهش سطح مقطع در اثر تنش‌های کششی از معایب آن است. نتایج نشان‌ می‌دهند که با بهینه‌سازی پارامترهای هندسی قالب و استفاده از ترکیب مناسب برای فاکتورهای فرایند جهت دستیابی به نرخ تولید بالا،‌ می‌توان از روش ECATD‌ جهت تولید سیم‌هایی با خواص مکانیکی بهبود یافته در مقیاس صنعتی استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی:تغییرشکل شدید پیوسته، میکروساختار، سیم آلومینیوم،‌ شبیه‌سازی،‌ استحکام مکانیکی

دفعات مشاهده: 944 بار   |   دفعات چاپ: 64 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 96/11/04 آقای دکتر شهرام درخشان مولف کتاب در موسسه Springer ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۴ | 

کتاب تخصصی Pumps as Turbines توسط همکار گرامی دانشکده جناب آقای دکتر درخشان و همکاران ایشان از دانشگاه های ایتالیا و پرتغال در موسسه انتشاراتی Springer در سال 2018 منتشر گردید.

توضیحات:
این کتاب برای استقاده کنندگان، تولید کنندگان پمپ، مهندسین، محققان و دانشجویان اطلاعات گسترده ای درباره رفتار پمپ در کارکرد معکوس (PAT) فراهم می کند. مطالب کتاب شامل روش های انتخاب PAT مناسب و بهبود بهره وری PAT، بحث در مورد قابلیت اطمینان PAT، مسائل اقتصادی و اثرات زیست محیطی می باشد. این کتاب جزئیات تجهیزات الکترومکانیکی سیستم های PAT، نصب و بهره برداری آنها را نیز شرح می دهد و نحوه بکارگیری P‏AT در سیستم های انتقال و توزیع آب، بازیافت انرژی در سیستم های خنک کننده نیروگاههای حرارتی، سیستم های توزیع نفت و دیگر سیستم ها را بیان می کند. همچنین گزارشی از استفاده از روش دینامیک سیالات محاسباتی برای تجزیه و تحلیل و پیاده سازی PAT ارائه می دهد. در مجموع، این کتاب راهنمایی جامع برای طراحی مهندسین، و کاربران عمومی و تولید کنندگان PAT است. بعلاوه، به محققان و پژوهشگران در خصوص استفاده از PAT اطلاعات فنی مناسبی ارائه می دهد. به این ترتیب، بحث های جدید و ایده هایی را برای بهبود روش های جاری و مقابله با چالش های آینده در این زمینه ایجاد می کند.

 This book provides users, pump manufactures, engineers, researchers and students with extensive information about pump’s behavior in reverse operation. It reports on cutting-edge methods for selecting the proper PAT and improving PAT’s efficiency, discusses PAT’s reliability, economic issues and environmental impact as well. The book describes in detail electromechanical equipment of PAT systems, their installation and operation, and gives important practical insight into the use of PAT in water transmission and distribution systems, as part of thermal power plants and cooling systems, in oil distribution systems and other systems as well. It reports on different types on PAT control modes as well as on numerical methods useful for PAT analysis and implementation.  All in all, the book represents a comprehensive practice-oriented reference-guide to design engineers, as well as PAT general users and manufactures. It also provides researchers with extensive technical information on the use of PAT thus fostering new discussions and ideas to improve current methods and cope with future challenges.


اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب از طریق لینک زیر در دسترس می باشد.

http://www.springer.com/gp/book/9783319675060

دانشکده مهندسی مکانیک این موفقیت ارزشمند را به ایشان تبریک می گوید

دفعات مشاهده: 1028 بار   |   دفعات چاپ: 69 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سایر مطالب این بخش: ::
:: 96/10/30 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ -
:: 96/10/30 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ -
:: 96/10/20 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: 96/10/11 تجلیل از دانشجویان ممتاز در سال 96 - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ -
:: 96/10/09 سخنرانی علمی - ۱۳۹۶/۱۰/۹ -
:: 96/10/06 سخنرانی علمی - ۱۳۹۶/۱۰/۶ -
:: 96/10/04 تقدیر از اساتید ممتاز پژوهشی دانشکده مکانیک - ۱۳۹۶/۱۰/۴ -
:: 96/10/03 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۶/۱۰/۳ -
:: 96/10/02 انتخاب آقای دکتر مجیدرضا آیت اللهی به عنوان پژوهشگر برتر کشور - ۱۳۹۶/۱۰/۲ -
:: 96/09/26 سخنرانی علمی - ۱۳۹۶/۹/۲۶ -
School of Mechanical Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.132 seconds with 1341 queries by yektaweb 3606