[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزشی::
امور پژوهشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
پردیس و مجازی::
آیین نامه ها و فرم ها::
تسهیلات پایگاه::
::
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

تلفن:9-77491228

فاکس:77240488

پست الکترونیکی:

meresearch@iust.ac.ir

..
سیستم جامع گلستان

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده مکانیک را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
   
..
قطب علمی

AWT IMAGE

قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک

..
کادمان

AWT IMAGE

کانون دانش آموختگان و اساتید دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران

..
:: 97/07/25 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۵ | 
AWT IMAGE

آقای تورج عزیززاده دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر صفی زاده روز یکشنبه 97/07/29 از رساله دکتری خود تحت عنوان "بهبود تشخیص عیوب خوردگی توسط توپک نشتی شار مغناطیسی در سرعت بالا با استفاده از روش ترکیب اطلاعات" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 15:30 روز یکشنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار می گردد.

چکیده:

روش نشتی شار مغناطیسی، متداولترین روش برای مانیتورینگ خوردگی در خطوط لوله گاز است. روش نشتی شار مغناطیسی، روشی توانمند در تشخیص عیوب خوردگی است اما به علت خاصیت پخش شوندگی این روش عملکرد خوبی در تعیین ابعاد خوردگی ندارد. بویژه، عیوب پیتینگ مجاورهم به درستی توسط این روش اندازه­گیری نمی­شوند. پیتینگ های مجاورهم بطور متداول در خطوط انتقال گاز دیده می­شوند. این عیوب بدلیل اثر متقابلی که بر روی هم می­گذارند، نرخ رشد خوردگی در دیواره خطوط لوله را افزایش می­دهند. افزایش یافتن نرخ رشد مربوط به خوردگی داخلی، یک تهدید جدی برای ایمنی خطوط لوله گاز است. بنابراین بازرسی این عیوب، نقش اساسی در جلوگیری از تخریب و نشتی خطوط لوله را ایفا می­کند. زمانیکه خوردگی­های پیتینگ در مجاورت هم رخ می­دهند، کالیبره کردن سیگنال­های نشتی شار مغناطیسی حاصل از عیب و تخمین عمق عیب با استفاده از روش نشتی شار مغناطیسی متداول و روش­های کالیبراسیون مرسوم بسیار دشوار است. در این رساله، علت اندازه­گیری نادرست پیتینگ­های مجاورهم با روش نشتی شار مغناطیسی متداول بررسی می­گردد. هدف اصلی این رساله، بهبود دقت تخمین عمق پیتینگ­های مجاورهم با استفاده از روش­های ترکیب اطلاعات پیشنهاد شده است. ابتدا، روش نشتی شار مغناطیسی سه محوره برای شناسایی و اندازه­گیری پیتینگ­های مجاورهم استفاده می­گردد. اسکن سطحی با رزولوشن بالا، یک مفهوم نسبتا جدید در روش بازرسی نشتی شار مغناطیسی است. در این رساله، روشی جدید برای تخمین قطر و عمق پیتینگ­های مجاورهم  بر اساس ترکیب مولفه­های سیگنال نشتی شار مغناطیسی سه محوره و روش کالیبراسیون جدید ارائه می­گردد. بعلاوه، در این رساله تاثیر فواصل برخیزش بر روی مولفه­های مربوط به روش نشتی شار مغناطیسی سه محوره (یا بعبارت دیگر تاثیر فاصله برخیزش روی حساسیت تشخیص خوردگی) بررسی می­گردد. همچنین در این رساله، روش ترکیبی جدید بر اساس ترکیب روش­های نشتی شار مغناطیسی و اسکن لیزری برای بهبود دقت تخمین عمق پیتینگ­های مجاورهم ارائه می­گردد.  نتایج این روش ترکیبی جدید نشان می­دهد که داده­های اسکن لیزری با تفکیک کردن پیتینگ­های تکی، مدل اندازه گیری روش نشتی شار مغناطیسی را کمک کرده و دقت تخمین عمق پیتینگ ها را بهبود می­دهند. نهایتا در این رساله، عملکرد روش پالس ادی کارنت و اشباع مغناطیسی در تشخیص عیوب زیرسطحی در فولادهای فرومغناطیسی بررسی می­گردد. نتایج بدست آمده، کارآیی این روش پیشنهاد شده در تشخیص عیوب زیرسطحی را نشان می­دهد.
 
واژه‌های کلیدی: روش نشتی شار مغناطیسی، خوردگی، خطوط لوله گاز، پیتینگ های مجاورهم، تخمین عمق.
 

دفعات مشاهده: 106 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 97/07/24 آقای دکتر مجیدرضا آیت اللهی عضو هیات تحریریه مجله جدید انتشارات Wiley ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۴ | 
AWT IMAGE

پیرو دعوت سر دبیر مجله Material Design & Processing Communication (MDPC) و تایید انتشارات Wiley، دکتر مجیدرضا آیت اللهی مدیر آزمایشگاه تحقیقاتی خستگی و شکست دانشکده مهندسی مکانیک، عضو هیات تحریریه این مجله گردید. انتشار این مجله جدیداً توسط موسسه Wiley به تصویب رسیده و هدف آن انتشار مقالات کوتاه با دوره داوری سریع در زمینه روش های بدیع طراحی، ساخت و مواد مهندسی می باشد. براساس مطالعات انجام گرفته توسط موسسه Wiley، نسل جدید پژوهشگران مطالعه مقالات کوتاه با نتایج بدیع را به مطالعه مقالات طولانی ترجیح می دهند. لذا امید می رود که مقالات منتشره در مجله MDPC  از ارجاعات بالایی برخوردار گردد.
لازم به ذکر است که آقای دکتر آیت اللهی در حال حاضر علاوه بر مجله فوق، عضو هیات تحریریه 7 مجله ISI، سه مجله علمی پژوهشی داخلی و دبیر تخصصی مجله ISC انجمن مهندسان مکانیک ایران می باشد.

دفعات مشاهده: 119 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 97/07/14 سخنرانی علمی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۴ | 

AWT IMAGE

AWT IMAGE

قطب علمی "مکانیک جامدات تجربی و دینامیک" دانشکده مهندسی مکانیک در راستای طرح همکاری
با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیر‌مقیم، و با حمایت بنیاد ملی نخبگان برگزار می کنند:


 

سخنرانی علمی

 

ابرمواد مکانیکی

Mechanical Metamaterials

سخنران:پروفسور امیرعباس زادپور

Faculty of Mechanical, Maritime, and Materials Engineering,
Delft University of Technology (TUDelft), Netherlands

 

         

دوشنبه 16 مهر ماه 1397، ساعت 13:30

سالن اجتماعات مهندس نبوی

دانشکده مهندسی مکانیک


  مقدم کلیه علاقه‌مندان به شرکت در این جلسه را گرامی می‌داریم

دفعات مشاهده: 135 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 97/07/17 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۱۷ | 
AWT IMAGE

آقای حمیدرضا طالش بهرامی دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر صفاری، روز شنبه 97/07/21 از رساله دکتری خود تحت عنوان "تحلیل تئوری و تجربی استفاده از میکرو - نانوساختارها در بهبود انتقال حرارت در چگالش قطره‌ای" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 17:30 روز شنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار می گردد.

چکیده:

چگالش یکی از مهم‌ترین رژیم‌های انتقال حرارت همراه با تغییر فاز است که کاربرد گسترده­ای در صنایع مختلف نظیر نیروگاه‌ها، انرژی هسته­ای، صنایع تبرید و غیره دارد. چگالش بر روی سطح به دو صورت قطره­ای و لایه­ای ایجاد می‌شود. چگالش لایه‌ای عمومی‌ترین شکل چگالش است که در آن یک لایه‌ی مایع کل سطح را می­پوشاند. درحالیکه در چگالش قطره‌ای مایع چگالیده به‌صورت قطراتی مجزا بر روی سطح پدیدار می‌شود. رشد، ترکیب و در نهایت سُر خوردن قطرات در چگالش قطره­ای به نحوی صورت می‌گیرد که همواره بخش‌های زیادی از سطح در تماس مستقیم با بخار است؛ بنابراین به دلیل مقاومت حرارتی کمتری که بین بخار و سطح در چگالش قطره‌ای به وجودمی‌آید، ضریب انتقال حرارت این نوع از چگالش بسیار بالاتر از چگالش لایه­ای باشد. این امر همواره محققان را به تحقیق و توسعه در زمینه چگالش قطره‌ای ترغیب کرده است. چگالش قطره‌ای بر روی سطوح آب‌گریز(سطوحی که زاویه تماس بیش از 90 درجه دارند) انجام می­شود.نقش اصلی در شکل‌گیری آب‌گریزی بر روی این سطوح بر عهده میکرو-نانو ساختارهاست؛ بنابراین مهم‌ترینگام‌ در مطالعه چگالش قطره‌ای بررسی نقش میکرو-نانوساختارها در شکل‌گیری آب‌گریزی است. در این تحقیق نقش میکرو-نانو ساختارها بر روی چگالش قطره­ای و آب‌گریزی به لحاظ تئوری و آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای این کارابتدابه‌صورت آزمایشگاهی سطوح آب‌گریز و ابرآب‌گریز تولید می‌شود. اثر میکرو نانو ساختارها در این بخش به با ابزارهای گوناگون نظیر عکس میکروسکوپ الکترونی مورد بررسی  قرار می­گیرد. در حوزه تئوری، پارامترهای مختلف دخیل در چگالش قطره‌ای نظیر شکل و ابعاد هندسی، پراکندگیو پیکره‌بندی قطره بر روی چگالش قطره­ای بررسی می­شود. در این قسمت مشخص می‌شود که پیکره‌بندی‌های قطره به‌طورکلی برتری نسبت به هم ندارند. همچنین مشخص‌شده که با افزایش ارتفاع میکرو-نانو ساختارها،مستقل از نوع پیکره‌بندی قطره، ضریب انتقال حرارت کاهش می­یابد.در قسمت بررسی آزمایشگاهی نیز در ابتدا یک دستگاه چگالش قطره­ای طراحی و ساخته شد. سپس اثر پارامترهای مختلف نظیر نوع پوشش آب‌گریز کننده و اثر پارامترهای مختلف در ایجاد میکرو-نانو ساختارها به روش الکترونشست مورد بررسی قرار گرفته شد است.
واژه‌های کلیدی: چگالش قطره‌ای، ابرآب‌گریزی، مدل‌سازی عددی چگالش، میکرو- نانو ساختار

دفعات مشاهده: 339 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 97/06/31 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۳۱ | 
AWT IMAGE

آقای شاهرخ رحمانی دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر نویدبخش، روز چهارشنبه 97/07/04 از رساله دکتری خود تحت عنوان "طراحی و مدل­سازی دستگاه کمک قلبی بالن- پمپ خارج آئورتی" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 15 روز چهارشنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار می گردد.

چکیده:

هدف رساله حاضر طراحی، مدل­سازی و شبیه­سازی یک نوع خاص از دستگاه کمک قلبی خارج آئورتی با استفاده از روش تعامل سیال-جامد (FSI) است. این دستگاه کمک قلبی در بیمارانی کاشت می­شود که دارای بطن ضعیف و با بازدهی پایین جهت پمپاژ خون به سیستم گردش خونی به صورت نرمال می­باشند. قسمتی از این دستگاه که در تماس با سیستم قلبی قرار دارد، متشکل از بالن­هایی است که اطراف آئورت صعودی و یا نزولی قرار می­گیرند و به صورت متناوب با اعمال فشار به وسیله واحد پمپ و کنترل دستگاه پر و خالی می­شوند. این پر و خالی شدن بالن­ها به ترتیب در فاز­های دیاستول و سیستول باعث افزایش انرژی جریان خون بیمار و در نتیجه پمپاژ بهتر خون به سمت سیستم گردش خونی می­شود. مدل شبکه آئورتی واقعی همراه با انشعابات آن (رگ­های براکیوسفالیک، کاروتید، سابکلاوین و کرونرها) از طریق عکس­های پزشکی جهت مدل­سازی استخراج می­شوند. بالن­های دستگاه کمک قلبی از جنس پلیورتان، بافت رگ آئورت و سیلیکون رابر انتخاب می­شوند. شبیه­سازی برای شبکه آئورتی با فرض الاستیک خطی و هم­چنین هایپرالاستیک غیرخطی و برای بالن­ها با فرض الاستیک خطی انجام می­شود. سیال خون به صورت یک سیال ویسکوز و نیوتنی و کمی قابل تراکم و با فرض­های آرام و آشفته در نظر گرفته می­شود. جهت داشتن مدلی واقعی برای خون در رگ­های کرونر، شبیه­سازی برای فرض سیال غیر نیوتنی نیز تکرار می­شود. نتایج نشان می­دهند که دستگاه مورد نطر می­تواند تا 60% انرژی خون را در فاز دیاستول افزایش دهد و قابلیت جابجایی 25 تا 32 میلی­لیتر خون در هر سیکل را دارا می­باشد. دستگاه کمک قلبی رساله حاضر باعث افزایش دبی خون به اندازه 2.5 برابر نسبت به حالت بیمار بدون دستگاه در رگ­های کرونر در بازه خاصی از سیکل قلبی می­شود که این منجر به خونرسانی بهتر به بافت خود قلب می­شود. این مقدار افزایش دبی در رگ­های کرونر بیشتر از افزایش آن به وسیله دیگر دستگاه­های کمک قلبی رایج مانند دستگاه کمک قلبی داخل آئورتی می­باشد. استفاده از دستگاه کمک قلبی چند بالنه جهت پمپاژ خون به صورت پیوسته یا به اصطلاح پریستالتیک تاثیر معناداری در کاهش تنش­های وارده به دیواره آئورت و همچنین نیروی وارد بر دریچه آئورت نسبت به استفادهاز دستگاه کمک قلبی تک بالنه دارد، هرچند که از بازدهی کم­تری نسبت به آن برخوردار است. با بررسی تاثیر این دستگاه بر روی خواص مکانیکی بافت آئورت در طول زمان، به وسیله ساخت نمونه آزمایشگاهی آن، مشخص شد که دستگاه کمک قلبی رساله حاضر اثر منفی قابل ملاحظه­ای بر بافت آئورت ندارد.
واژه­های کلیدی: دستگاه کمک قلبی خارج آئورتی، پلیورتان، سیلیکون رابر، سیستول و دیاستول، روش تعامل سیال-جامد، دستگاه کمک قلبی چند بالنه
 

دفعات مشاهده: 623 بار   |   دفعات چاپ: 9 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سایر مطالب این بخش: ::
:: 97/06/25 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۷/۶/۲۵ -
:: 97/06/21 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۷/۶/۲۱ -
:: 97/06/14 قابل توجه پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد سال 97 - ۱۳۹۷/۶/۱۴ -
:: 97/06/10 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۷/۶/۱۰ -
:: 97/06/07 ثبت نام دانشجویان دکتری ورودی 97 - ۱۳۹۷/۶/۷ -
:: 97/06/04 سخنرانی کلیدی - ۱۳۹۷/۶/۴ -
:: 97/05/30 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۷/۵/۳۰ -
:: 97/05/08 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۷/۵/۸ -
:: 97/05/02 ارتقاء علمی - ۱۳۹۷/۵/۲ -
:: 97/05/01 ارتقاء علمی - ۱۳۹۷/۵/۲ -
School of Mechanical Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 76 queries by YEKTAWEB 3760