[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزشی::
امور پژوهشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
پردیس و مجازی::
آیین نامه ها و فرم ها::
تسهیلات پایگاه::
::
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

تلفن:9-77491228

فاکس:77240488

پست الکترونیکی:

meresearch@iust.ac.ir

..
سیستم جامع گلستان

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده مکانیک را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
   
..
قطب علمی

AWT IMAGE

قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک

..
کادمان

AWT IMAGE

کانون دانش آموختگان و اساتید دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران

..
:: 96/06/26 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۶ | 
AWT IMAGE

آقای رسول شاهسون دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر قاسمی، روز سه شنبه 96/06/28 از رساله دکتری خود تحت عنوان "مدل‌سازی گازسازی قطره سوخت سنگین نفتی" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 17 روز سه شنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار خواد شد.

چکیده:

در این رساله به بررسی فرایند گازسازی قطره سوخت سنگین پرداخته شد. ابتدا با داده‌های تقطیر تجربی موجود برای نفت‌کوره کل منحنی تقطیر تخمین زده شد. سپس شبه‌اجزایی با کسر جرمی و دمای جوش مشخص تعریف شده و با استفاده از روش فاکتور واتسون غیرثابت و گرانش ویژه کل اندازه‌گیری شده، گرانش ویژه هر کدام از شبه‌اجزا محاسبه گردید. با بکارگیری روابط لی-کسلر جرم مولکولی، ثوابت بحرانی و فاکتور خارج از مرکزی هر کدام از شبه‌اجزا محاسبه شده و خواص ترموفیزیکی و انتقال شبه‌اجزا در فاز مایع و گاز تخمین زده شد. به منظور داشتن تخمینی از ساختار شیمیایی نفت‌کوره، آنالیز PNA آن با استفاده از نرم‌افزار Hysys تعیین گردید. سپس درصد گروه‌های مولکولی هرکدام از بخش‌های پارافینی، نفتنی و آروماتیک شبه‌اجزا با روابط ارائه شده در ادبیات محاسبه گردید. مشاهده شد که با افزایش دمای جوش، درصد آروماتیک‌ها در شبه‌جزء افزایش می‌یابد. هر چه دمای جوش شبه‌جزء بیشتر باشد شاخه‌های پارافینی متصل به حلقه‌های نفتنی بیشتر شده و ساختارهای آروماتیک با چند حلقه بنزن درصد بیشتری خواهند داشت.

به منظور سنجش دقت فرض ثابت بودن خواص فاز گاز در مدل‌سازی تبخیر قطره سوخت‌های نفتی سنگین، معادلات شبه‌پایای فاز گاز به همراه معادلات گذرای فاز مایع با فرض خواص متغیر به صورت عددی حل گشت و نتایج آن با مدل تحلیلی با فرض خواص ثابت مقایسه شد. مشاهده می‌شود که هر چه سوخت سنگین‌تر شود تفاوت بین دو مدل خواص متغیر و خواص ثابت افزایش می‌یابد. به منظور سنجش دقت فرض تک‌جزئی در نظر گرفتن سوخت چندجزئی، از مدل آبرامزون و سیریگنانو برای تبخیر قطره تک‌جزئی و توسعه‌یافته آن به قطرات چندجزئی استفاده شد. مشاهده شد که در تبخیر قطره نفت‌کوره، تک‌جزئی در نظر گرفتن آن خطای قابل ملاحظه‌ای در محاسبات وارد می­کند. به منظور سنجش صحت روش تفکیک سوخت، این روش برای مطالعه تبخیر قطره بنزین و دیزل با مدل کاملا گذرا استفاده شد و نتایج آن با نتایج عددی و تجربی موجود در ادبیات مقایسه گردید. در این مدل معادلات گذرای فاز گاز و مایع به صورت عددی حل می‌شوند. خواص فاز گاز تابعی از زمان و مکان در نظر گرفته شدند. با مقایسه مدل حاضر با نتایج عددی و تجربی تبخیر قطرات بنزین و دیزل مشاهده شد که روش تفکیک سوخت استفاده شده در این مطالعه به خوبی توانایی مدل‌سازی سوخت را دارد. در پایان دو مدل مختلف برای تبخیر قطره چندجزئی، با بکارگیری قوانین فیک و هیرشفلدر برای دیفیوژن فاز گاز توسعه داده شد. در مدل­های تبخیر توسعه یافته، به منظور اطمینان از ارضای قانون بقای جرم کل از سرعت استفان اصلاح‌شده استفاده شد. هم­چنین انتالپی دیفیوژن، در نظر گرفته شد. فرض شد که تشعشع از محیط در سطح قطره جذب می­شود. به منظور در نظر گرفتن تعادل فاز غیرایده‌آل در سطح قطره از معادله حالت پنگ-رابینسون برای محاسبه ضریب فوگاسیتی استفاده گردید. چگالی فاز گاز از این معادله حالت محاسبه شده و ظرفیت حرارتی ویژه گاز ایده‌آل با کمک آن برای گاز واقعی تصحیح گردید. با مقایسه نتایج این دو مدل با داده‌های تجربی مشاهده شد که مدل تبخیری که از قانون هیرشفلدر استفاده می‌نماید، تطابق بهتری با نتایج تجربی دارد. هر چند تفاوت اندکی بین رفتار تبخیر قطره نفت­کوره تخمین‌زده شده با این دو مدل مشاهده می‌شود. از مدل با قانون هیرشفلدر برای بررسی اثر پارامترهای مختلف بر تبخیر قطره استفاده شد.

کلمات کلیدی: سوخت نفتی سنگین، تبخیر قطره، مدل‌سازی، گازسازی، قوانین دیفیوژن فاز گاز

دفعات مشاهده: 258 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 96/06/20 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۰ | 
AWT IMAGE

آقای مجید بختیاری دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر دانشجو، روز چهارشنبه 96/06/29 از رساله دکتری خود تحت عنوان "حرکت نسبی ماهواره ها در مدارهای بیضوی اغتشاشی در حضور جسم سوم: هاورینگ و تخمین نسبی" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 17 روز چهارشنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار خواهد شد.

چکیده:

به دلیل وجود پیچیدگی و نیاز به دقت بالا در انجام ماموریت‌‌های نوین فضایی به مانند پرواز دسته­جمعی ماهواره‌‌ها، عملیات بازرسی و سوخت‌‌رسانی می‌‌بایست محاسبات، پردازش‌‌ها و تصمیم‌‌گیری‌‌ها توسط ماهواره مرجع صورت گیرد. در اینگونه از عملیات‌‌ها مدل دینامیک نسبی مدارهای فضایی و شناسایی رفتار حرکتی در شرایط مختلف اهمیت ویژه‌‌ای پیدا می‌‌نماید.
اکثر مدل‌‌هایی که تاکنون استخراج شده‌‌اند در پرواز‌‌های طولانی مدت، مدار با خروج از مرکزهای بالای 1/0 وفواصل نسبی زیاد خطاهای بزرگی را تولید می‌‌کنند. مهمترین دلیل این امر این است که این معادلات تنها اثر اغتشاش را بر ماهواره پیرو در نظر می‌‌گیرند و همچنان مدار ماهواره اصلی را بدون اغتشاش در نظر می‌‌گیرند. از اهداف این پژوهش ارائه یک مدل حرکت نسبی برای آرایش پرواز می­باشد که محدویت‌‌های کارهای گذشته مانند پایین بودن مدت پرواز، کم بودن فاصله نسبی، عدم تاثیر تغییر پارامترهای اغتشاشی مدار مرجع بر مدار نسبی، محدود بودن خروج از مرکز، عدم توانایی در مدلسازی تمامی ضرایب هارمونیک منطقه‌‌ای و عدم توانایی در مدلسازی جسم سوم با زاویه میل در حرکت مطلق و نسبی را نداشته باشد.
در ادامه، یکی از مهم‌‌ترین  و حساس­ترین جنبه‌‌های عملیات‌‌های نوین فضایی یعنی هاورینگ نسبی مورد مطالعه قرار گرفته است. مساله هاورینگ نسبی در مدارهایی با خروج از مرکز بالا به عنوان یکی از مهمترین عملیات‌‌های‌‌ فضایی، در این پژوهش مدلسازی و تحلیل شده است. مدلسازی صورت گرفته بر پایه روابط دینامیکی نسبی اغتشاشی ماهواره‌‌ها و با پارامترهایی متغیر با زمان و وابسته به حرکت ماهواره هدف می‌‌باشد.اختلاف ارتفاع زیاد بین نقاط حضیض و اوجمدار هدف هئو اعمال اغتشاشات ناشی از درگ هوا، ناهمگنی زمین با درنظرگیری تمامی ضرایب هارمونیک منظقه‌‌ای و اثر ماه به عنوان جسم سوم را توجیه می‌‌نماید. مدلسازی هاورینگ بدون هیچ ساده‌‌سازی و با نگرشی نو بدست آمده است که می‌‌تواند تضمین مناسبی برای صحت آنالیز پروازهایی با مدت زمان طولانی باشد. مدل دیگری به عنوان مدل واقعی معرفی شده است که صحت مدل ارایه شده را مورد ارزیابی قرار دهد. طراحی عملیات هاورینگ در مدارهای هئو وابسته به برخی پارامترها و تحلیل‌‌هاست به مانند: میزان سوخت مصرفی، محل مناسب قرارگیری ماهواره پیرو، حداقل و حداکثر تراست مورد نیاز، و زمان مناسب برای انجام عملیات بر اساس موقعیت ماهواره هدف و همچنین برخی شاخص‌‌های تاثیرگذار بر آن به مانند: خروج از مرکز و زاویه میل مدار هدف، موقعیت نسبی ماه و ماهواره پیرو، و رفتار نیروهای اغتشاشی می­باشد.
همچنین یک مدل جدید ساده نشده‌‌ی آرایش پروازی حول جسم اصلی با انحراف محوری و اغتشاشات جسم سوم استخراج شده است. از منظری جدید، معادلات حرکت نسبی با اغتشاشپخی جسم اصلی با در نظر گرفتن یک جسم اغتشاشی در یک مدار سه بعدی مایل بیضوی بر اساس معادله حرکت دقیق معرفی شده‌‌ی اغتشاشی ماهواره‌‌ی مرجع استخراج شده است. با بررسی سیستم خورشید-ونوس، خورشید-زمین و خورشید-مریخ، مشخص شد که انحراف محوری جسم اصلی هرچند کوچک باشد در پروازهای طولانی اثرات قابل توجهی را اعمال خواهد کرد. در انتها، اهمیت در نظرگرفتن انحراف جسم اصلی توسط چند ماموریت مربوط به سیستم زمین-ماه، در حفظ آرایش ماهواره ماه‌‌گرد و در عملیات هاورینگ نسبی به اثبات رسید.
همچنین، با توجه به اهمیت مسئله ناوبری نسبی در آرایش پرواز ماهواره‌‌ها فیلتر ذره‌‌ای مکعبی کوادریچر درجه بالا با ترکیب دو فیلتر ذره‌‌ای و کالمن مکعبی کوادریچر بدست می‌‌آید. فیلتر کالمن وظیفه حرکت ذرات فیلتر ذره‌‌ای را به سمت تابع توزیع با احتمال بالاتر خواهد داشت. در کل، الگوریتم‌‌های پیشرفته تخمین می‌‌تواند به طور موثری کمبودهای ناشی از دقت سنسورهای بکارگرفته شده را جبران نماید. فیلتر پیشنهادی دارای خطای پایین‌‌تر و مقاوم‌‌تر نسبت به تغییرات فرکانس مشاهدات می‌‌باشد.
 
واژه‌های کلیدی:حرکت نسبی در حضور جسم سوم، هاورینگ نسبی، مدار مرجع بیضوی اغتشاشی، تخمین نسبی، پرواز طولانی مدت، جسم سوم در مدار مایل، آبلیکیوتی، پخی زمین، سیستم زمین-ماه، سیستم خورشید-مریخ

دفعات مشاهده: 337 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 96/06/13 حضور آقایان دکتر آیت اللهی و دکتر شکریه در زمره یک درصد پژوهشگران برتر دنیا ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | 
AWT IMAGE   AWT IMAGE
بر اساس آخرین اعلام پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون- رویتر (ISI-ESI)، دو عضو دیگر هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران نیز به جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا پیوستند.
بر اساس اعلام این پایگاه استنادی، دکتر محمودمهرداد شکریه و دکتر شهرام جدید از اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران به جمع پژوهشگران یک درصد برتر دنیا اضافه شدند که به این ترتیب هم اکنون 10 عضو هیات علمی این دانشگاه در جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار دارند.
بر اساس جدیدترین اعلام این پایگاه، علاوه بر اعلام 8 عضو هیات علمی دانشگاه (به اسامی: دکتر تورج محمدی، دکترسیدمحمدرضا میلانی حسینی، دکتر مجیدرضا آیت اللهی، دکتر خسرو مالک نژاد، دکتر رضا سعادتی، دکتر علی کاوه، دکتر سوسن روشن ضمیر و دکتر یعقوب اسدی) که پیش از این نیز در فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار داشتند- اسامی دکتر محمودمهرداد شکریه و دکتر شهرام جدید، نیز به این فهرست اضافه شده تا شمار اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران در فهرست یک درصد برتر دنیا  به 10 نفر برسد.
پیش از این و در ادوار مختلف دکتر سیدمحمدرضا میلانی حسینی (دانشیار دانشکده شیمی)، در حوزه موضوعی شیمی؛ دکتر تورج محمدی (استاد دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز)، در حوزه های مهندسی و شیمی؛ دکتر مجیدرضا آیت اللهی (استاد دانشکده مهندسی مکانیک)، در حوزه مهندسی؛ دکتر خسرو مالک نژاد (استاد دانشکده ریاضی)، در ریاضیات؛ دکتر رضا سعادتی (عضو هیات علمی واحد نور)، در ریاضیات؛ دکتر علی کاوه (استاد دانشکده مهندسی عمران) در حوزه های علوم کامپیوتر و مهندسی؛ دکتر سوسن روشن ضمیر (دانشیار دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز)، در حوزه مهندسی، دکتر یعقوب اسدی (استادیار دانشکده شیمی) در حوزه موضوعی شیمی، در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان معرفی شده بودند که بر اساس آخرین اعلام این پایگاه، دکتر محمودمهرداد شکریه (استاد دانشکده مهندسی مکانیک) و دکتر شهرام جدید (استاد دانشکده مهندسی برق) نیز به فهرست فوق اضافه شده اند.
پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI-ESI) هر دو ماه یکبار به ارائه فهرستی از دانشمندان برتر دنیا می پردازد که براساس آخرین تحولات در شبکه علم بین الملل روزآمد می شود. مرجعیت علمی، مبنای گزینش دانشمندان برتر در پایگاه طلایه داران علم است. نکته مورد توجه این است که برخی از دانشمندان در چند حوزه موضوعی دارای رتبه هستند.
ISI برای انتخاب دانشمندان یک درصد برتر دنیا، تعداد استنادهای صورت گرفته به پژوهش های محققان دنیا در ۱۰ سال اخیر را شمارش کرده و این محققان را در ۲۲ رشته موضوعی طبقه بندی می کند. سپس این محققان براساس تعداد استنادهای دریافتی به صورت نزولی مرتب سازی می شوند و یک درصد برتر از هر رشته به عنوان دانشمندان برتر انتخاب می شوند.
گفتنی است، مرجعیت علمی براساس تعداد ارجاعات صورت گرفته به پژوهش های پژوهشگران تعیین می شود. ارجاعات یا استنادها بیانگر میزان استفاده از نتایج پژوهش های منتشر شده هستند. هر چقدر تعداد استنادهای صورت گرفته به پژوهش های یک محقق بیشتر باشد، کیفیت پژوهش های وی بالاتر بوده و این پژوهش ها از سوی جامعه علمی، بیشتر پذیرفته شده اند.


این موفقیت ارزشمند را به این اساتید بزرگوار تبریک عرض نموده و برایشان توفیقات روزافزون آرزومندیم.
دفعات مشاهده: 362 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 96/06/13 قابل توجه دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی 96 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | 
 قابل توجه دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی 96
     (گرایش تبدیل انرژی، طراحی کاربردی، ساخت و تولید)


 
ضمن تبریک قبولی در دوره کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران در سال تحصیلی 97-96 همانگونه که اطلاع دارید در دفترچه کنکور  زمینه های تخصصی در گرایش های تبدیل انرژی، طراحی کاربردی و ساخت و تولید حذف شده است. از آنجا که دروس ارائه شده توسط اساتید در این دانشکده متنوع، با ظرفیت های مشخص و متناسب با زمینه های تخصصی این گرایش ها می باشد به منظور هماهنگی بیشتر و برنامه ریزی بین دروسی که شما عزیزان می بایست طی دوره تحصیلی اخذ نمائید و زمینه های تحقیقاتی اساتید که عنوان پروژه های پایانی شما را تعریف می کنند، مقرر است مطابق توضیحاتی که در دفترچه کنکور به اطلاع کلیه داوطلبان رسانده شد، هر دانشجو زمینه تخصصی خود را متناسب با علاقه خود انتخاب نماید تا دروس اخذ شده در دوره از یک زمینه خاص باشد. دانشکده نیز با توجه به اولویت های انتخابی توسط شما عزیزان و رتبه های کسب شده در کنکور سراسری محور تخصصی دانشجویان را اعلام می نماید. خواهشمند است فرم پیوست (بر اساس گرایش مربوطه را) تکمیل نموده و روز ثبت نام حضوری به کارشناس تحصیلات تکمیلی دانشکده مستقر در محل تحویل مدارک ثبت نام، تحویل نمایید. چنانچه در روز ثبت نام فرم خود را تحویل ندهید دانشکده راساً محور تخصصی را برای شما را انتخاب می نماید و قابل تغییر نیز نمی باشد.
 
تحصیلات تکمیلی دانشکده مکانیک
دفعات مشاهده: 912 بار   |   دفعات چاپ: 11 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 96/04/25 انتخاب جناب آقای دکتر آیت اللهی به عنوان استاد ممتاز دانشگاه ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۵ | 

AWT IMAGE

در دومین دوره انتخاب استاد ممتاز در دانشگاه علم و صنعت ایران دکتر مجیدرضا آیت اللهی (عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک) و دکتر تورج محمدی(عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی) به عنوان اساتید ممتاز دانشگاه علم و صنعت ایران انتخاب و معرفی شدند.

به گفته دکتر منصور سلطانیه، دبیر کمیته انتخاب استاد ممتاز دانشگاه علم و صنعت ایران، این دومین سال متوالی است که آیین نامه انتخاب استاد ممتازدر دانشگاه علم و صنعت اجرایی می شود که پیش از این، در سال گذشته اولین دوره آن برگزار شد و دکتر علی کاوه(عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران) و دکتر محمودمهرداد شکریه (عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک) به عنوان اولین اساتید ممتاز این دانشگاه شناخته شدند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، هدف از انتخاب اساتید ممتاز را ارج نهادن به فعالیتهای برجسته علمی- پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و اجرایی اعضای هیات علمی پس از مرتبه استادی و حفظ انگیزه های متعالی اعضای هیات علمی پس از مرتبه استادی عنوان کرد و در خصوص شرایط احراز مقام استاد ممتازی طبق آیین نامه دانشگاه، داشتن ده سال سابقه پس از ارتقاء به مرتبه استاد، راهنمایی حداقل 10 دانش آموخته دکتری و کسب حد نصاب امتیاز کمیت و کیفیت آموزش بر اساس آیین نامه ارتقاء را از شرایط عمومی و کسب امتیاز از مقالات Q1 تا 500 امتیاز؛ تالیف و تصنیف کتاب؛ شاخص h و ارجاعات؛ اختراعات بین المللی؛ افتخارات ملی و بین المللی؛ سخنرانی های کلیدی؛ تجاری سازی و انتقال فناوری و قراردادهای صنعتی را شرایط اختصاصی کسب عنوان استاد ممتازی خواند. در همین راستا دکتر محمدی اولویت در جذب دانشجویان ممتاز دکتری و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری؛ اعطای سه پایه تشویقی؛ اختصاص اعتبار پژوهشی با ضریب 1.5، ارایه تسهیلات ویژه در انجام ماموریت فرصت مطالعاتی و تعویق زمان بازنشستگی را امتیازات در نظر گرفته شده برای این اساتید اعلام کردند.

این موفقیت ارزشمند را به ایشان تبریک گفته و از خداوند منان برایشان سلامتی و توفیقات روزافزون آرزومندیم

دفعات مشاهده: 628 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سایر مطالب این بخش: ::
:: 96/04/25 دوره HSE - ۱۳۹۶/۴/۲۵ -
:: 96/04/24 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۶/۴/۲۴ -
:: 96/04/17 ارتقاء علمی - ۱۳۹۶/۴/۱۷ -
:: 96/04/14 اسامی دعوت شدگان به مصاحبه اختصاصی آزمون دکتری سال 96 - ۱۳۹۶/۴/۱۴ -
:: 96/04/11 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۶/۴/۱۱ -
:: 96/04/07 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۶/۴/۷ -
:: 96/03/27 سخنرانی علمی - ۱۳۹۶/۳/۲۷ -
:: 96/03/02 قابل توجه داوطلبان مصاحبه تخصصی دوره دکتری96 - ۱۳۹۶/۳/۲ -
:: 96/02/01 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۶/۳/۱ -
:: 96/02/30 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۶/۲/۳۰ -
School of Mechanical Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.204 seconds with 1307 queries by yektaweb 3465