[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزشی::
امور پژوهشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
پردیس و مجازی::
آیین نامه ها و فرم ها::
تسهیلات پایگاه::
::
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

تلفن:9-77491228

فاکس:77240488

پست الکترونیکی:

meresearch@iust.ac.ir

..
سیستم جامع گلستان

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده مکانیک را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
   
..
قطب علمی

AWT IMAGE

قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک

..
کادمان

AWT IMAGE

کانون دانش آموختگان و اساتید دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران

..
:: 98/02/31 قابل توجه داوطلبان مصاحبه تخصصی دوره دکتری سال 98 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۳۱ | 
قابل توجه داوطلبان مصاحبه تخصصی دوره دکتری 98
 
داوطلـبان گرامی ضمن تبریک قبولی در مرحله اول آزمون دکتری مهندسی مکانیک سال 98 به اطلاع می رساند مصاحبه تخصصی دانشکده مهندسی مکانیک در گرایش‌های مختلف این دانشکده (تبدیل انرژی، طراحی کاربردی- دینامیک کنترل و ارتعاشات، طراحی کاربردی-مکانیک جامدات، ساخت و تولید) در روزهای یکشنبه و دوشنبه مورخ 2 و 3 تیرماه 1398 برگزار خواهد شد. روز و ساعت دقیق مصاحبه ها به تفکیک گرایش ها و جدول زمانبندی دقیق برای هر متقاضی متعاقباً اعلام خواهد شد.
 • با توجه به برگزاری مصاحبه در دانشگاههای مختلف و امکان تداخل با زمان مصاحبه سایر دانشگاهها، احتمال تغییر تاریخ‌های فوق وجود دارد که در اینصورت تاریخ جدید در اطلاعیه های بعدی اعلام می گردد.
  خواهشمند است به نکات ذیل توجه فرمایید:
 • پس از اعلام نتایج آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور، متقاضیان معرفی شده به این دانشکده جهت ارزیابی تخصصی میبایست کلیه مدارک و مستندات ذکر شده در زیر را به همراه تکمیل فرم مشخصات و گرایش مورد نظر جهت مصاحبه ، از تاریخ 98/3/1  لغایت 98/3/18 در سامانه تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت ایران (ثبت نام دوره دکتری مهندسی مکانیک سال 1398) وارد نمایند.
  آدرس سامانه : https://golestan.iust.ac.ir/Forms/AuthenticateUser/main.htm
  2- با توجه به زمان کوتاه برای ارزیابی مدارک داوطلبان، مهلت ثبت نام و ورود اطلاعات در سامانه تمدید نخواهد شد. بدیهی است عدم تکمیل فرم و ارسال موارد ذکر شده به منزله انصراف از شرکت در مصاحبه می باشد.
  3- صحت اطلاعات وارد شده در سامانه به عهده داوطلب می باشد و در صورتیکه در هر مرحله از فرایند پذیرش داوطلب و یا حتی پس از قبولی در دانشگاه مشخص گردد که اطلاعات وارد شده با اطلاعات واقعی مغایرت دارد مطابق با قوانین برخورد خواهد شد و پذیرش داوطلب لغو می گردد.
  4- هر داوطلب بایستی صرف نظر از نوع ورود (روزانه، نوبت دوم، پژوهشگاه نیرو و پردیس خودگردان) هزینه جداگانه ای برای ثبت نام در هر گرایش پرداخت نماید.
  5- لازم به ذکر است از 100 امتیاز کل، 50 نمره مربوط به آزمون متمرکز، 30 نمره مربوط به مصاحبه حضوری و 20 نمره مربوط به سوابق آموزشی و سوابق پژوهشی داوطلب می باشد.
  6- متقاضیان واجد شرایط اعلام شده بایستی کلیه مدارک و مستندات خود را  که قبلا بصورت الکترونیکی در سامانه دانشگاه بارگذاری نموده اند، حداقل دو ساعت قبل از  زمان مصاحبه (بعد از ساعت 7:30 صبح) به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی مکانیک (واقع در طبقه سوم دانشکده مهندسی مکانیک) تحویل نمایند.
 • در مورد مقالات و کتاب های تالیف و ترجمه شده ارائه مدارک زیر در سامانه الزامیست :
  * صفحه اول مقالات مجلات که به چاپ نهایی رسیده و دارای شماره جلد و شماره صفحه باشند (در صورت پذیرش نهایی، نامه پذیرش الزامیست)
  * صفحه اول مقالات کنفرانس که برگزار شده باشند (مقاله بایستی دارای مشخصات کنفرانس باشد)
  * تصویر جلد و شناسنامه کتاب های تالیف و ترجمه شده
  مدارک لازم  جهت ارائه در روز مصاحبه :
 1. فرم اطلاعات داوطلبان به صورت تکمیل شده (الزامی)
 2. اصل کارت ملی و شناسنامه و تصویر آنها (الزامی)
 3. تصویر فرم اولویت‌های انتخاب دانشگاهها در سامانه سازمان سنجش (الزامی)
 4. تصویر پرداخت الکترونیکی هزینه مصاحبه  یا اصل فیش واریزی (الزامی)
 5. کلیه مستندات فعالیت های پژوهشی (مقالات، کتب، اختراعات و ...)
 6. اصل مدرک کارشناسی که معدل و تاریخ فارغ التحصیلی در آن ذکر شده باشد  و تصویر آن به همراه ریز نمرات (در صورتی که مدرک، کارشناسی ناپیوسته باشد ارائه اصل مدرک کاردانی نیز الزامی می باشد)
 7. اصل مدرک کارشناسی ارشد که معدل و تاریخ فارغ التحصیلی در آن ذکر شده باشد  و تصویر آن به همراه ریز نمرات (گواهی معدل برای دانشجویان ترم آخر کارشناسی ارشد)
 8. اصل مدرک زبان و تصویر آن
 9. سوابق تدریس
 10. گواهی معتبر مبنی بر داشتن شرایط استفاده از سهمیه قبول شده (ویژه مربیان، رزمندگان و ایثارگران)
 
نکته : این اطلاعیه مختص داوطلبان رشته مهندسی مکانیک در دانشکده مهندسی مکانیک می باشد. لازم به ذکر است که سایر گرایش‌های مهندسی مکانیک (سازه و بدنه، طراحی سیستم‌های دینامیکی خودرو، قوای محرکه، ماشین‌های ریلی) ارتباطی به دانشکده مهندسی مکانیک ندارند و محل برگزاری آنها در دانشکده مهندسی خودرو، مهندسی راه آهن و فناوری های نوین می‌باشد.

 
دفعات مشاهده: 790 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 98/02/24 موفقیت در رویدادهای زیست فناورانه معاونت زیست فناوری ریاست جمهوری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۲۵ | 

از آبان ماه سال گذشته (سال 97) مجموعه رویدادهای زیست فناوارنه ترویجی با حمایت معاونت زیست فناوری ریاست جمهوری در سطح دانشگاههای کشور (شامل دانشگاههای شریف، تهران و علم و صنعت) آغاز شد. در این مجموعه رویدادها که شامل کارگاههای آموزشی، کنفرانس ها، بازدیدها و همایشهای ترویجی است فعالان دانشگاهی، صنعتی و شرکتهای دانش بنیان در زمینه مهندسی پزشکی و زیست فناوری حضور دارند و دانشجویان دانشگاهها در همه مقاطع و رشته ها در برنامه ریزی، اجرا و شتاب دهی رویدادها نقش پررنگ ایفا می کنند.
هدف این مجموعه رویدادها معرفی چالشها مزیتها و موقعیتهای فنی علمی و اقتصادی حوزه مهندسی پزشکی و زیست فناوری در مهندسی مکانیک، شیمی، مواد، الکترونیک و دیگر میان رشته ها و نیز آموزش، پرورش، استعداد یابی و ورود نخبگان دانشجویی و دانشگاهی در این حوزه جهت تشکیل هسته های دانشجویی و شرکت های اسپین آف  و استارت آپ های دانشگاهی است.
راند اول این مجموعه رویدادها با نام نوپاژن در دانشگاه علم و صنعت ایران و با حمایت دانشکده مهندسی مکانیک برگزار شد. در رویداد نوپاژن آقای دکتر ساسان آسیایی عضو هیات علمی دانشکده مکانیک دبیر اجرایی/ علمی همایش و سخنران بخش همایش علمی با حضور اساتید و کارآفرینان فعال در حوزه مهندسی زیستی در تاریخ 28 آبان ماه بودند. این رویداد همچنین شامل غرفه دستاورد های زیستی دانشگاه علم و صنعت و کارآفرینان فعال مهندسی زیستی  از 28 الی 30 آبان ماه در سالن ملک لو دانشکده برگزار گردید. رویداد در ادامه با مسابقه زیست فناوری بین دانشگاهی از 28 آبان ادامه یافته است.
15 ایده فناورانه در زیست فناوری از دانشگاههای مختلف وارد این مسابقه شدند و دو ایده از 15 ایده مطرح شده توسط آقای دکتر آسیایی به عنوان ایده برتر برگزیده شد. از 5 تیم دو تیم مربوطه در مجموعه نیترو دانشگاه علم و صنعت ایران مشغول به کار می باشند. تیم های دانشچویی فعال در مرکز نیترو زیر نظر آقای دکتر آسیایی (به عنوان محقق محوری) در توسعه و تجاری سازی کیتهای تشخیص سریع جهت شناسایی میزان افلاتوکسین و نیز میکروپتچ تزریق بی درد دارو هم اکنون با انرژی و انگیزه بالا مشغول فعالیت می باشند. افلاتوکسین زیست نشانگری حساس در سنجش کیفیت مواد غذایی بخصوص در صادرات پسته و از گلوگاههای صادرات-فناوری کشور بشمار می رود. میکروپتچها نیز در تزریق بی درد دارو، دارورسانی زمان دار و پیوسته از حوزه های بروز تحقیق و توسعه در صنایع دارویی دنیا هستند و می توانند بازار بزرگی را با توجه به مزیت واضح به روشهای موجود در دارورسانی به خود اختصاص دهد.
 
در ادامه این رویداد های زیست فناوره رویداد "بیونا" هفته دوم اردیبهشت ماه در دانشگاه صنعتی شریف با محوریت موقعیت دستاوردها و آینده تجاری سازی در حوزه بیوسنسورها برگزار گردید و آقای دکتر آسیایی بعنوان سخنران کلیدی در قسمت تجاری سازی در داخل چالشها و مراحل در همایش حضور داشتند.
 
مجموعه رویدادهای زیست فناورانه هم اکنون در حال پیگیری و ادامه است و دانشجویان علاقه مند می توانند جهت کسب اطلاع و ثبت نام و بازدید از شتاب دهنده ها با آقای دکتر آسیایی, گروه https://t.me/nopa_gene، سایت زیست فناوری ریاست جمهوری، و یا دفتر نیترو دانشگاه تماس برقرار کنند.
 
 
این موفقیت ارزشمند را به ایشان و مجموعه دانشجویی فوق تبریک گفته و برایشان توفیقات روزافزون آرزومندیم
دفعات مشاهده: 148 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 98/02/23 کسب عنوان استاد ممتاز آموزشی سال 97 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۲۴ | 

  
آقایان دکتر محمودمهرداد شکریه و مهدی بیدآبادی اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک موفق به کسب عنوان استاد ممتاز آموزشی در سال 1397 شدند.

این موفقیت ارزشمند را به ایشان تبریک گفته و برایشان توفیقات روزافزاون آرزومندیم.
 
دفعات مشاهده: 147 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 98/02/21 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۲۱ | 
AWT IMAGE

آقای محمدمهدی نمازی دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر حسینعلی پور، روز دوشنبه 98/02/23 از رساله دکتری خود تحت عنوان "مطالعه عددی و تجربی محیط متخلخل فیبری به منظور استخراج ضرایب معادل حاکم بر پدیده‌های انتقال با استفاده از روش شبیه‌سازی در مقیاس حفره‌ها" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 13:30 روز دوشنبه در اتاق 106 دانشکده مهندسی مکانیک برگزار خواهد شد.

چکیده:

روند روبه‌جلو طی چند دهه اخیر در زمینه مدل‌سازی پدیده‌های انتقال (انتقال جرم، مُمنتوم و انرژی) در محیط‌های متخلخل مدیون پیشرفت در سه حوزه می‌باشد: توسعه روش‌های عددی، پیشرفت تجهیزات محاسباتی و تکنیک‌های تصویربرداری. توجه به این نکته ضروری است که جزئیات موجود در هندسه محیط متخلخل در مقیاس حفره‌ها، تأثیر قابل‌توجهی بر پدیده‌های انتقال خواهد داشت. بنابراین هنگام شبیه‌سازی، واردکردن جزئیات هندسی یا تأثیر آن‌ها ضروری می‌نماید. از این موضوع در ادبیات فن اغلب تحت عنوان "شبیه‌سازی انتقال در مقیاس حفره‌ها" یاد می‌شود. بااین‌حال، عموماً شبیه‌سازی تمام مسئله در این مقیاس، امکان‌پذیر نیست. از طرفی در مدل‌های "ماکروسکوپیک"، امکان ارائه جزئیات هندسی وجود ندارد و تنها در صورتی توانایی نشان دادن اثر جزئیات مقیاس کوچک را دارند که مقادیر مناسب برای پارامترهای انتقال، در آن‌ها استفاده شود. انتخاب این مقادیر مناسب برای ضرایب پارامترها آسان نیست و تنها با داشتن اطلاعات ازآنچه در مقیاس حفره‌ها رخ می‌دهد، امکان‌پذیر خواهد بود.
در پژوهش حاضر پدیده‌های انتقال در احتراق بدون شعله گاز متان داخل محیط‌ متخلخل فیبری و درعین‌حال فعال کاتالیستی به‌منظور استخراج ضرایب معادل در مقیاس حفره‌ها شبیه‌سازی گردیده و ضرایب موردنظر برای شبیه‌سازی این سیستم‌ها در مقیاس ماکرو با استفاده از تکنیک شبیه‌سازی محاسبه شده است. برای این منظور پارامترهای هندسی محیط متخلخل فیبری با استفاده از تصاویر میکروسکوپ الکترونی، تعیین گردید و الگوریتم مناسب جهت بازسازی مجازی هندسه در ابعادی به نمایندگی کل محیط توسعه داده شد. سپس ضرایب معادل نفوذپذیری، انتقال حرارت هدایتی، انتقال حرارت تابشی و نفوذ جرم گونه‌های شیمیایی محاسبه گردید. با توجه به اهمیت تأثیر جزئیات هندسی بر پدیده‌های انتقال، اثر کسر حجمی جامد، جهت‌گیری و قطر فیبرها بررسی و مشخص شد که کسر حجمی جامد بیش‌ترین تأثیر را بر ضرایب مذکور دارد. با استفاده از نتایج بدست آمده برای یک فیزیک مشخص، شبیه‌سازی در مقیاس ماکرو انجام شد. توزیع دمای بدست آمده تطابق خوبی با نتایج اندازه‌گیری شده در پژوهش حاضر داشت و نتیجه شبیه‌سازی خطای 6.4% را در محاسبه نرخ واکنش کاتالیستی متان به‌همراه داشت. با استفاده از این روند، ضرایب مورد نیاز در شبیه‌سازی ماکرو، بدون استفاده از ضرایب تجربی یا اندازه‌گیری مستقیمِ مربوط به شرایط خاص، بدست آمد. از روند ارائه شده در این پژوهش می‌توان به عنوان ابزاری با دقت مناسب و نسبتاً سریع در بهینه‌سازی عملکرد سیستم‌های احتراق کاتالیستی در محیط متخلخل فیبری استفاده نمود.
کلمات کلیدی : پدیده‌های انتقال، ضرایب انتقال معادل، شبیه‌سازی در مقیاس حفره‌ها، محیط متخلخل فیبری.

دفعات مشاهده: 336 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: 98/02/18 دکتر مجیدرضا آیت اللهی استاد برجسته سال 97 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۱۸ | 
انجمن مهندسان مکانیک ایران در ضیافت شام کنفرانس بین المللی سالانه خود که در اردیبهشت ماه سالجاری برگزار شد، ضمن اعطای عنوان "استاد برجسته مهندسی مکانیک در سال 1397" به آقای دکتر مجیدرضا آیت اللهی، با اهدای یک لوح از خدمات ارزشمند ایشان در سال های اخیر که در راستای پیشبرد علوم و فنون مهندسی مکانیک صورت گرفته، تقدیر نمود.
لازم به ذکر است که هر سال انجمن مهندسان مکانیک ایران بر مبنای دستاوردهای علمی و پژوهشی موجود، به یک نفر از اساتید صاحب نام رشته مهندسی مکانیک عنوان "استاد برجسته" را اعطا می نماید.
 
این موفقیت ارزشمند را به ایشان تبریک گفته و برایشان آرزوی توفیقات روزافزون می نماییم.
دفعات مشاهده: 149 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سایر مطالب این بخش: ::
:: 98/02/14 سخنرانی کلیدی - ۱۳۹۸/۲/۱۴ -
:: 98/02/08 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۸/۲/۸ -
:: 98/02/07 سخنرانی علمی - ۱۳۹۸/۲/۷ -
:: 98/02/04 برگزاری کارگاه آموزشی - ۱۳۹۸/۲/۴ -
:: 98/01/31 انتخاب دکتر نیکنام به عنوان استاد معین دانشگاه مونترال کانادا - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: 98/01/26 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۸/۱/۲۶ -
:: 98/01/24 دفاعیه دکتری - ۱۳۹۸/۱/۲۴ -
:: 97/12/18 دریافت لوح تقدیر از سوی انجمن احتراق - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ -
:: 97/12/13 کسب جایزه در جشنواره خوارزمی - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ -
:: 97/12/13 تدریس دوره فشرده آموزشی در کشور کرواسی توسط دکتر آیت اللهی - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ -
School of Mechanical Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.22 seconds with 76 queries by YEKTAWEB 3862