[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزشی::
امور پژوهشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
آیین نامه ها و فرم ها::
تسهیلات پایگاه::
::
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

تلفن:9-77491228

فاکس:77240488

پست الکترونیکی:

meresearch@iust.ac.ir

کانال تلگرام تحصیلات تکمیلی  دانشکده

..
سیستم جامع گلستان

AWT IMAGE

..
..
برنامه کلاس
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده مکانیک را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
   
..
قطب علمی

AWT IMAGE

قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک

..
کادمان

AWT IMAGE

کانون دانش آموختگان و اساتید دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران

..
:: 98/08/26 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: 1398/8/26 | 
AWT IMAGE

آقای کیان تفضلی دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر شجاعی فرد، روز سه شنبه 98/08/28 از رساله دکتری خود تحت عنوان "تحلیل تجربی انتقال حرارت تماسی از یک دیسک لغزنده در یک محفظه­ی استوانه­ای شکل​" دفاع کرد. این جلسه ساعت 15:30 روز سه شنبه در سالن دفاعیات دانشکده مهندسی مکانیک برگزار شد.

چکیده:

پدیده­ی تماس حرارتی در شکل­ها و هندسه­های مختلف با توجه به کاربردهای متنوع آن از اهمیت بسیاری در سیستم­های مهندسی برخوردار است. انتقال حرارت تماسی بین سطوح تخت و تخمین ضریب تماس حرارتی مربوط به آن در تماس­های ثابت و تناوبی، موضوع بسیاری از پژوهش­ها در این زمینه بوده است، در حالی که تماس حرارتی بین سطوح دارای انحنا در شکل­های ثابت و متحرک بسیار کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

در این رساله به منظور بررسی پدیده­ی تماس حرارتی بین سطوح استوانه­ای شکل، یک مجموعه­ی آزمایشگاهی متشکل از یک سیلندر و دیسک در داخل آن ساخته شد. جهت تخمین ضریب انتقال حرارت تماسی بین دیسک و سیلندر، حل معکوس به روش گرادیان مزدوج به همراه مسئله­ی الحاقی مورد استفاده قرار گرفت. حل معکوس مسئله با کمک اندازه­گیری­های شبیه­سازی شده­ی دقیق و غیر دقیق صحه­گذاری شد. آزمون­ها در دو حالت تماس ثابت و متحرک انجام گرفت و تأثیر عواملی همچون دمای دیسک و سرعت حرکت آن بر ضریب تماس حرارتی در دو حالت استفاده از دیسک­های فولادی و آلومینیومی بررسی گردید. وقوع انتقال حرارت یک بعدی در دیسک و سیلندر نیز مورد ارزیابی و تأیید قرار گرفت. آزمون­های انجام گرفته مشخص کرد که گرمایش اصطکاکی در این مطالعه قابل صرفنظر می­باشد. همچنین، نتایج نشان از ثابت بودن ضریب تماس حرارتی در راستای طولی سیلندر داشت که می­تواند به عنوان یک روش جهت صحت­سنجی نتایج در حالت متحرک در نظر گرفته شود. ضرایب تماس حرارتی در شرایط یکسان آزمایش برای دیسک آلومینیومی به طور قابل ملاحظه­ای بزرگتر از مقادیر مربوط به حالت استفاده از دیسک فولادی به دست آمد. همچنین نتایج نشان داد که با افزایش دمای دیسک در هر دو حالت تماس ثابت و متحرک، این ضریب با شیب بیشتری رشد می­کند، در حالی که با افزایش سرعت حرکت دیسک، کاهش در مقدار ضریب با شیب کمتر در دورهای بالاتر مشاهده گردید. علاوه بر روش معکوس، روش برون­یابی خطی نیز جهت محاسبه­ی ضریب تماس حرارتی به کار گرفته شد و نتایج حاصل از آن نشان داد که خطای مربوط به این روش بزرگتر از روش معکوس است و این خود دلیلی بر ارجح بودن روش معکوس می­باشد.

 واژه‌های کلیدی:انتقال حرارت تماسی، مطالعه­ی تجربی، حل معکوس، روش گرادیان مزدوج با مسئله­ی الحاقی

دفعات مشاهده: 2297 بار   |   دفعات چاپ: 161 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

School of Mechanical Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 54 queries by YEKTAWEB 4219