[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزشی::
امور پژوهشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
آیین نامه ها و فرم ها::
تسهیلات پایگاه::
::
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

تلفن:9-77491228

فاکس:77240488

پست الکترونیکی:

meresearch@iust.ac.ir

کانال تلگرام تحصیلات تکمیلی  دانشکده

..
سیستم جامع گلستان

AWT IMAGE

..
..
برنامه کلاس
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده مکانیک را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
   
..
قطب علمی

AWT IMAGE

قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک

..
کادمان

AWT IMAGE

کانون دانش آموختگان و اساتید دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران

..
:: 98/06/26 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: 1398/6/26 | 
AWT IMAGE

آقای مرتضی طاهری نژاد دانشجوی دکتری آقایان دکتر مقیمی و دکتر درخشان، روز شنبه 98/06/30 از رساله دکتری خود تحت عنوان "تحلیل هیدرودینامیکی جریان آب در آب‌شیرین‌کن غشائی" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 17 روز شنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار خواهد شد.

چکیده:

فرآیند تصفیه آب با استفاده از غشاء، توسطمدول‌های متنوعی صورت می‌گیرد که مدول‌های غشاء مارپیچ (SWM) و الیاف توخالی (HF) پرکاربردترین آن‌ها هستند. در این مطالعه، مدل‌هایدقیق‌تر و ساده‌تری برایپیش‌بینی رفتار هیدرودینامیکی این مدول‌ها ارائه شده است. با استفاده از این مدل‌ها، راهکارهایی در راستای بهبود عملکرد این دو مدول پیشنهاد شده است.

در این پژوهش، مدل‌هایجدیدی برای بیان هیدرودینامیک مدول غشاء مارپیچ در دو حالت غشاء صاف و منحنیارائهشدند. با استفاده از حل ریاضی معادلات جریان دارسی، معادلاتی جبری برایمیدان‌های فشار به‌هم‌مرتبط دو کانال تغذیه و نفوذ بدست آمدند. این مدل، تواناییپیش‌بینیسه پارامتر مهم خروجی نسبت بازیابی سیال، دبی آب تصفیه‌شده و سرعت عبور آب از غشاء را در یک فرآیند حل با هزینه محاسباتی کم و دقت قابل‌قبولدارد.در غشاء صاف، نسبت طول به عرض غشاء برابر 3.6 منجر به حداکثر نسبت بازیابی برای مدول تجاری اسمز معکوس درنظرگرفته شده گردید. همچنین نتیجه این شد که افزایش نسبت فشار دو سر کانال تغذیه تا مقدار 0.98 (کاهش افت فشار)باعث حداکثر شدن نسبت بازیابی در غشاءهایمربعی‌ترمی‌گردد.همچنین، نتایج آنالیز حساسیت پارامترهانشان‌دهنده‌یتأثیر بیشتر سه پارامتر فشار کاری، افت فشار کانال تغذیه و قطر میله جداکننده بر حل جریان بود به‌طوری‌که 15% افزایش در این پارامترها منجر به افزایش 10% دبی آب تولیدی و نسبت بازیابی سیال گردید.مشاهده شد که اختلاف پارامترهای خروجی در دو حالت غشاء صاف و منحنیبستگی به مقدارپارامترهای عرض غشاء، نفوذپذیری طرف کانال نفوذ و مقاومت غشاء داشته ولی کمتر از 10% می‌باشد.انحناء غشاء تغییرات قابل‌توجهی را در توزیع فشار کانال نفوذ و تأثیر رفتار سیستم با عرض غشاء داشت.

برای بررسی هیدرودینامیک غشاء الیاف توخالی، مدل‌سازی عددی با حل معادلات بقاء جرم و ناویر-استوکسبرای جریان آب رویخوشه‌ای از الیاف‌های توخالی و غوطه‌ور ارائه گردید. ویژگی اصلی این مدل‌سازی درنظر گرفتن نفوذپذیری ذاتی الیاف‌های توخالی است که در گذشته در نظر گرفته نمی‌شد. مشخص شد که مدل‌های گذشته در برخی شرایط تا 70% افت فشار را بیشتر از مقدار واقعی محاسبه می‌نمودند.

واژه‌های کلیدی:تصفیه آب - هیدرودینامیک - غشاء مارپیچ - اسمز معکوس - غشاء الیاف توخالی– افت فشار – انحناء غشا

 
دفعات مشاهده: 2613 بار   |   دفعات چاپ: 248 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

School of Mechanical Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 54 queries by YEKTAWEB 4219