[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزشی::
امور پژوهشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
پردیس و مجازی::
آیین نامه ها و فرم ها::
تسهیلات پایگاه::
::
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

تلفن:9-77491228

فاکس:77240488

پست الکترونیکی:

meresearch@iust.ac.ir

..
سیستم جامع گلستان

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده مکانیک را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
   
..
قطب علمی

AWT IMAGE

قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک

..
کادمان

AWT IMAGE

کانون دانش آموختگان و اساتید دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران

..
:: 97/11/23 دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ | 
AWT IMAGE

آقای جواد مصیب نژاد دانشجوی دکتری جناب آقای دکتر صدیقی، روز شنبه 97/11/27 از رساله دکتری خود تحت عنوان "جوشکاری قوس الکتریک دورانی لوله‌ها و بررسی اثر پارامترهای فرایند بر استحکام مکانیکی و میکروساختار اتصال" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 15 روز شنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانیک برگزار خواهد شد.

چکیده:

روش جوشکاری قوس الکتریک دورانییک روش جایگزین مناسب برای جوشکاری لوله‌ها و مقاطع غیر دایروی می‌باشد. اگرچه جزء مناسب‌ترین روشهای جوشکاری قطعات مدور محسوب می‌شود، کمتر در صنعت شناخته شده است. این تکنیک یک روش خیلی سریع برای جوشکاری ارائه می‌کند که می‌تواند قطعات با استحکام مکانیکی مناسب و با هزینه­های کمتر تولید نماید. در این روش قوس الکتریک در درز بین دو قطعه توسط نیروی حاصل از میدان مغناطیسی به دوران واداشته می­شود و بعد از ذوب شدن لبه­ها توسط نیروی خارجی دو قطعه به هم فشرده می­شوند تا جوش حالت جامد بین آنها شکل گیرد. تنش پسماند نقش بسزایی در رفتار متالورژیکی و مکانیکی اتصالات جوشی ایفا می­کند و در سایر روشهای جوشکاری مورد توجه قرار گرفته است. علیرغم اهمیت ویژه­ی آن، در روش جوشکاری قوس الکتریک دورانی کاوش نشده است. بر این اساس مطالعه­ی تجربی و عددی جوشکاری قوس الکتریک دورانی مورد توجه قرار گرفت. به منظور مطالعه ی تجربی فرایند جوشکاری ابتدا دستگاه جوشکاری قوس الکتریک دورانی مغناطیسی طراحی و ساخته شد. با استفاده از دستگاه ساخته شده قطعات جوشکاری تحت شرایط مختلف تولید گردید تا نمونه­های جوش مناسب جهت مطالعات تجربی فراهم گردد. در این راستا معادلات حاکم در فرایند جوشکاری مورد مطالعه قرار گرفت و نحوه‌ی مدلسازی میدان دمایی، تحولات فازی و همچنین کرنشهای ناشی از آن برای مطالعه‌ی فرایند ارائه گردید. در مدل حرارتی الاستیک و پلاستیک تحولات متالورژیکی نیز مد نظر قرار گرفت. بر این اساس در نظر گرفتن اثر انبساط حجمی ناشی از تحول فازی و کرنش های پلاستیک تحولات متالورژیکی مورد توجه قرار گرفت.
با استفاده از نتایج حرارتی- متالورژیکی و مکانیکی حاصل شده بر نمونه ی جوشکاری شده صحت مدل ارائه شده مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج اندازه گیری های تنش پسماند نشان داد که نتایج حاصل از شبیه سازی با در نظر گرفتن اثرات توام انبساط حجمی فازی و کرنشهای پلاستیک فازی بیشترین تطابق با اندازه­گیری­های تجربی دارند. بر اساس شبیه سازی های انجام شده تحت شرایط مختلف مشاهده گردید که در نظر گرفتن اثر تغییر حجمی تحولات متالورژیکی باعث کاهش تنشهای محوری در سطح خارجی خط جوش از MPa 148- بهMPa  11- می­شود و با در نظر گرفتن اثر کرنشهای پلاستیک ناشی از تحول فازی این تنش به MPa 109- افزایش می­یابد. با استفاده از مدل صحت سنجی­شده اثر تغییر پارامترهای فشار جوشکاری و مدت زمان جوشکاری بر رفتار حرارتی، متالورژیکی و مکانیکی اتصالات جوشکاری شده با این روش مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج شبیه سازی های عددی نشان می­دهد کاهش زمان جوشکاری و افزایش فشار جوشکاری تاثیر مستقیمی در کاهش تنش در روی خط جوش دارد. بر اساس شبیه سازیهای عددی مشاهده گردید که با افزایش تنش فشردن از صفر تا MPa 130 تنشهای محوری از MPa 210-  به MPa 109- کاهش می­یابد. در حالیکه با افزایش زمان جوشکاری از 4 به s 6 این تنش­ها از MPa 109- به MPa 138- در سطح بیرونی خط جوش افزایش یافته است.
 
واژه‌های کلیدی:جوشکاری قوس الکتریک دورانی، شبیه سازی عددی، تحولات متالورژیکی، پلاستیسیته­ی فازی، تنش پسماند، پارامترهای فرایند.

دفعات مشاهده: 793 بار   |   دفعات چاپ: 37 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

School of Mechanical Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.19 seconds with 54 queries by YEKTAWEB 3937